Pozłotnictwo
Pozłotnictwo - technika złocenia ram do obrazów i luster
Pozłotnictwo - tradycyjna technika złocenia ram do obrazów przy użyciu wody pozłotniczej którą się posługuję wymaga tych samych narzędzi i umiejętności jakich wymagała setki lat temu. Proces pozłacania ram do obrazów i luster które są wykonane z drewna jest skomplikowany, czasochłonny i wymaga dużego doświadczenia, składa się on z kilkunastu etapów takich jak szlifowanie drewna, malowanie gessa i wielokolorowych glinek jako ostatnią warstwę pod złotem które potem swoją barwą zmieniają odcień metalu. Samego procesu złocenia nie da się wykonać mechanicznie, dlatego ramy które produkuję pozostaną zawsze wyjątkowe i niepowtarzalne.
Te same narzędzia jak pędzle ze specjalnego włosia, pad ze specjalną osłoną by chronić cienkie jak pajęczyna złoto od zawirowań i podmuchów powietrza, nadal są niezastąpione.
Złoto cięte jest na podkładce wykonanej z drewna i zamszu specjalnym nożem do cięcia złota który musi być naostrzony w umiejętny sposób.
Potem złoto jest nanoszone płaskim pędzlem na uprzednio zmoczone miejsce wodą pozłotniczą.
Następnie złoto jest nabłyszczane przy pomocy polerowanego zakrzywionego agatu osadzonego na drewnianej rączce. Jako bardzo miękki metal poddaje się naciskowi polerowanego kamienia uzyskując w ten sposób piękny połysk który jest bardzo trwały. Polichromia wykonana w sten sposób potrafi przetrwać w dobrym stanie nawet kilkaset lat.