Jak dobrać odpowiednie lustro do salonu w domu

03-06-2023

Lustro to doskonały sposób, by dodać głębi oraz wizualnie powiększyć przestrzeń w salonie. W dobie coraz mniejszych mieszkań, dobrze dobrane lustro to nie tylko aspekt estetyczny, ale również praktyczny. Jest to element wystroju, który powinien wpasowywać się w styl wnętrza, a także służyć nam na co dzień. W tym artykule zdradzimy Wam kilka wskazówek, które pomogą wybrać idealne lustro dla Twojego salonu!

1. Zastanów się, na jaką ścianę chcesz umieścić lustro - To fundamentalna kwestia, którą należy rozważyć przed zakupem idealnego lustra do salonu. Umiejscowienie lustra na czystej, jasnej ścianie pomoże w łatwiejszym odwzorowaniu odbicia oraz pozwoli na dodanie przestrzeni. Ściany w ciemnych kolorach lub z bogatymi wzorami, będą odwracać uwagę od lustra, co może zmniejszyć pozytywny efekt.

2. Wybierz odpowiednią wielkość - W przypadku lustra na ścianie, musisz wziąć pod uwagę wysokość oraz szerokość, ponieważ źle dobrane lustro może zdominować przestrzeń lub "zginąć" na tle innych elementów wystroju. Przy wyborze powierzchni lustro powinno mieć maksymalny odsetek powierzchni, tak aby przestrzeń wydawała się większa.

3. Wybierz odpowiedni kształt - Kwadratowe czy prostokątne lustra są zazwyczaj najbardziej praktycznym rozwiązaniem, które wpasowują się do każdego stylu. Lustro w kształcie koła jest doskonałe w przypadku stylu skandynawskiego lub minimalizmu, ale może się wydawać mało praktyczne dla osoby, która chce ująć jak najwięcej w odbiciu.

4. Wybierz lustro, które odpowiada stylowi twojego wnętrza - Nie chodzi tylko o rozmiar i kształt, ale także o kolorystykę. Lustro w ramie drewnianej będzie odpowiednie dla stylu rustykalnego, podczas gdy lustro w metalowej ramie doda przemysłowego stylu, a niezwykle modne ostatnio lustro w ramie okrągłej z luksusową złotą lub miedzianą powłoką nada salonowi blasku.

5. Postaw na dodatki - Warto pomyśleć o oświetleniu aby dopasować lustro do całości. Możesz umieścić lampy przy lustrze, aby podkreślić jego kształt i elementy dekoracyjne takie jak misy, świece lub rośliny.


Dobrze dobrany styl lustera, rozmiar, kształt i oświetlenie może w znaczący sposób wpłynąć na estetykę naszego salonu. Ważne, aby rozważyć każdy z tych elementów oddzielnie, aby dostosować lustro do stylistyki pomieszczenia oraz naszych potrzeb. Z naszymi wskazówkami na pewno uda Ci się znaleźć idealne lustro dla Ciebie!