Pozłotnictwo

Pozłotnictwo - technika nanoszenia metali szlachetnych na drewno

Tradycyjna technika złocenia przy użyciu wody pozłotniczej wymaga tych samych narzędzi i umiejętności jakich wymagała już w starożytnym. Proces pozłacania drewna jest skomplikowany, czasochłonny i składa się z kilkunastu etapów jak szlifowanie i nakładanie różnych warstw gessa, oraz naturalnych wielokolorowych glinek które potem swoją barwą zmieniają odcień metalu.

Szara glinka jako podkład pod złoto płatkowe Glinka w kolorze śliwkowym służąca jako podkład pod złoto płatkoweGlinka wiktoriańska szara służąca jako podkład pod złoto płatkowe

Glinka pozłotnicza czerwonaGlinka pozłotnicza czarnaGlinka ciemno niebieska

Te same narzędzia jak pędzle ze specjalnego włosia, pad ze specjalną osłoną by chronić cienkie jak pajęczyna złoto od zawirowań i podmuchów powietrza.

 

Złoto cięte jest na podkładce wykonanej z drewna i zamszu specjalnym nożem do cięcia złota który musi być naostrzony w umiejętny sposób.

Złoto płatkowe

Złoto płatkowe żółte

Złoto płatkowe księżycowe

Złocenie ramy obrazu złotem płatkowym

Potem złoto jest nanoszone płaskim pędzlem na uprzednio zmoczone miejsce wodą pozłotniczą.

Następnie złoto jest nabłyszczane przy pomocy polerowanego zakrzywionego agatu osadzonego na drewnianej rączce. Złoto jako bardzo miękki metal poddaje się naciskowi polerowanego kamienia uzyskując piękny połysk który jest bardzo trwały.